2014. szeptember 9., kedd

Sírig tartó szerelem


A történet a második világháború idején kezdődött. A csinos varrólány és fess, magas, szikár vasutasfiú egymásba szerelmesedett. Nehéz volt azokban az években az élet, de a fiút nem vitték el a frontra, mivel a vasútra és a vonatokon szolgálatot teljesítőkre szükség volt a háború miatt. A lány egy varrónőhöz járt megtanulni a szakma csínját-bínját. A szülei egy másik földműveshez akarták hozzáadni, de ő a vasutasfiút választotta, érezte, hogy rá mindig számíthat majd.

Egy verőfényes későnyári napon, amikor minden dolgos kézre szükség volt a mezőn, a lány is kint szorgoskodott a családjával, az őszi betakarítás egyik fontos eseménye, krumpliszedés volt. Sorra töltötték meg a hatalmas zsákokat és rakták kupacba, majd a nap végén pakolták szekérre. A nap már a nyugati perem felé közeledett, mikor a családfő utasítást adott, hogy lassan szedelőzködjenek. Mivel kevés férfikéz akadt a pakoláshoz, ezért az apja őt is utasította, hogy álljon be a pakolók közé. A szikár apa egy szempillantás alatt a vállára dobott egy megpakolt zsákot.
Ahogy megrogyott térde a hatalmas teher alatt, azon nyomban ejtette is el terhét, a közelben álló anyjának egy pillanatnyi ideje volt arra, hogy elé kapja a hatalmas vajlingot, s már sugárban ömlött szájából a vér. Az orvos diagnózisa tüdővérzés.
Utána sokáig betegeskedett, s igazán soha nem gyógyult meg, egész életét végigkísérte és emésztette belsejét a lábadozása alatt kialakult, szervezetet lassan, de biztosan felemésztő bélhurut. A betegség a szervezetét oly mértékben legyengítette, hogy huzamosabb ideig nem tudott dolgozni a varrodában.
Mindkét család ellenezte a  házasságot, nem voltak egyforma vagyoni helyzetben, s ez abban az időben sokat számított.

Az ifjú vasutast mégsem lehetett eltéríteni szándékától, hazaköltözött a nagyvárosból és 7 év udvarlás után elment, s megkérte az ő Mariskája kezét. Azt mondta a szigorú apának, hogy ha csak egy napig él a lányával, akkor is elveszi feleségül. Végül az atyai szigor megenyhült és jóváhagyta a házasságot. 1948. december 31-én, Szilveszter napján tartották az esküvőt.

Sokat kellett küzdeniük a megélhetésért, hiszen csak egyikük tudott rendesen munkát vállalni, hiszen a fiatalasszony betegsége miatt háztartásbeli lett. S bár nehéz volt, egymást támogatva építgették közös életüket. 

Szerelmük gyümölcse is megérkezett 49 telén, pontosan Luca napján. Bár a második gyereket már nem tudta a fiatalasszony kihordani, de boldogságuk így is tökéletes volt.

A sok gyűjtögetés, kuporgatás is meghozta gyümölcsét, saját házuk is felépült az egyik újonnan nyitott utcarészen, szerencsére a közel a vasúthoz, így ha a szolgálatban a pihenőidő pont az ő falujukban érte, akkor még haza is lehetett ugrani ebédelni. A munkája mellett otthon is besegített a háztartásba, hiszen felesége ingatag egészségére vigyázni kellett.
Kicsiny lánykájuk cseperedett, boldog gyerekkort biztosítottak számára, s kalandokban sem volt hiány, bejárták az egész országot vonattal. Persze a boldog gyerekévek mellett ott volt az általános iskola, gimnázium, majd a főiskola következett. 

Majd eljött az idő, hogy férjhez ment a felnőtté növögető kicsi lányuk, s hamarosan érkeztek az unokák. Először egy fiúcska, aztán 22 hónap múlva egy csöppnyi kislány, akinek érkezésére a ranglétrán már vonatvezetőségig jutott férfi a plafonig ugrott örömében. Mikor kiderült, hogy érkezik a második unokája, akkor megfogadta, ha lány lesz, akkor száz forintot ad Szent Antalnak. Mivel kívánsága teljesült, ezért gyalog tette meg oda-vissza a közel húsz kilométernyi távolságot, hogy ígéretéhez tarthassa magát, hiszen ő egy szavatartó ember. 

Mikor már minden rendeződni látszott, újabb baj ütött fel fejét. Az asszony szervezetét megtámadta a gyilkos kór, rákot diagnosztizáltak nála. Az akkori orvostudomány a csonkolást és nyirokmirigyek eltávolítását látta leghatékonyabb megoldásnak. A műtét sikerült, a még jobban legyengült szervezet tovább élhette mindennapjait.

A kötelesség nehéz teherként nehezedett rájuk, először egyikük, majd másikuk apját kellett betegágyán ápolni, majd a kórházban rendszeresen látogatni. De együtt ezt is megoldották.
Rengeteget dolgoztak, hogy fenn tudják tartani magukat, s a lányuk családját is tudják támogatni. A nagy élni akarásról tanúbizonyságot tevő asszony előző életében bizonyosan kofa volt, mesteri érzékkel értékesítette a kis veteményesükben megtermelt zöldségeket, a tyúkok által tojt tojást vagy a ház melletti lugason termett szőlőből készített bort az arra igényt tartóknak.  
Az unokák szívesen töltötték a napokat a nagyszülőknél, nagyapával járták az erdőt-mezőt, nagymama pedig főzött nekik és a varrás tudományára tanítgatta őket. A régi magnetofon szalagjaira pedig felkerültek a gyerekek által mondott versek és dalocskák.

A nyolcvanas évek vége felé újabb unoka érkezett a családba, aki megédesítette a nagyszülők nyugdíjas napjait.
A következő évek békésnek mondhatóan teltek, a betegség lenyugodott, csak a szokásos gyengeség volt meg.

Pár év elteltével újabb probléma ütötte fel fejét, a nyirokmirigyek korábbi eltávolítása, vagy a betegség egyéb, utólagos következményeként az egyik kar szinte használhatatlanná vált. 
Hosszas rábeszélés után - bár nem szerette az orvosokat - mégis belement az asszony a kivizsgálásba.
Be kellett feküdnie az adott osztályra, hogy teljesen át tudják vizsgálni az egész szervezetét. Pontos diagnózis nem született, de fájdalmak enyhítésére injekciók kerültek felírásra.
Orvosi hiba vagy egyszerű figyelmetlenség miatt a 45 kilogrammos súlyához képest lórúgásnyi dózist fecskendeztek a vénájába. A túlméretezett adag zavart okozott elméjében, s olyan erőt pumpált karjaiba, hogy a bajt okozó doktornőnek lekevert egy jó nagyot. Zavarodottsága okán át kellett szállítani a kórház egy másik osztályára, ahol három hetet kellett töltenie, hogy kitisztuljon szervezetéből a gigantikus adag medicina. A továbbiakban nem nagyon bízott már az orvosokban.
2003-ban már egyre inkább ágyhoz kötötte a betegség, nehezen bírta magát. s 2004 tavaszán betegségtől megfáradt teste örökre megnyugodott, egy nappal a 78. születésnapja előtt hunyta le örökre a szemét.  

55 boldog évet éltek együtt. Felesége halála után a már hajlott hátú vasutaslegény nem akart tovább élni, hisz az ő drága felesége nélkül már semmi nem volt olyan. Még három évet élt, őt is utolérték a betegségek, kórházi kezelés, lánya odaadóan ápolta, de 2007 októberében végleg feladta, pár nappal halottak napja előtt megtért az egyetlen szerelméhez, az ő drága Mariskájához.

Ezt a történetet az élet írta, a fess vasutaslegény és az ő Mariskája az én drága nagyszüleim voltak, és tudom, hogy fentről a mennyországból most is vigyázzák lépteinket. Nyugodjanak békében!

Az Ő példájuk bizonyíték számomra, hogy létezik örök, sírig tartó szerelem.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése